Sık Kullanılanlara Ekle  |  Açılış Sayfası Yap 
 
SANATÇILAR VİDEOLAR ŞARKILAR ŞARKI SÖZLERİ RESİMLER RADIO HABERLER GENÇ YETENEKLER  Sorun Bildir Arama
Ceza  
Şarkılar ( 43 )
Albümler ( 6 )
Akorlar ( )
Videolar ( )
Fotolar (0)
Biyografi
 
Akor ()
Video ()
Foto (0)
Biyografi
Kategoriye göre
Pop
Hiphop
Sanat
Halk
Arabesk
Nostaljik
Tüm Kategoriler
Popüler
Demet Akalin
Tarkan
Kenan Dogulu
Hande Yener
Serdar Ortaç
Sebnem Ferah
Mustafa Sandal
Duman
Murat Boz
Tüm Sanatçilar
Doğum tarihi: 0. 0. 1977 
Burcu:
Web:
Kategori:
 
Aynı kategorideki diğer sanatçılar:
 

 

Ceza  Biyografisi
Ceza, 1977 yılında Üsküdar/İstanbul’da doğdu. Rap müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında sıra arkadaşından ödünç aldığı kasetlerle başladı. Ceza tabii ki gerçek ismi değil, bu onun hiphop’ta kullanmak için seçtiği ya da daha dogrusu kazandığı bir lakap! Katıldığı hiphop partilerinde, Freestyle rap (yani o an sahneye çılıp müzik eşliğinde, o an yazılan sözlerle rap yapma) yarışmalarında her zaman birinci olan Ceza için diğer yarışmacılar hep “eyvah Ceza’mız geldi” diyorlarmış ve bunun sonucunda, o da Ceza’yı lakap olarak kullanmaya başlamış.

Gençlik yıllarında, çeşitli projelerde yer alan Ceza, 1998 yılında Dr. Fuchs ile bir araya gelerek “Nefret”i kurdu. Kendi çabalarıyla yaptıkları deneme kayıtları sonrasında “Yeraltı Operasyonu” isimli toplama Türkçe Rap albümünde yer aldılar.

“Yeraltı Operasyonu”nda en çok ilgi çeken grup olan “Nefret”, kısa bir süre sonra Hammer Müzik ile anlaşarak ilk albümü “Meclis-i Ala İstanbul”u yayınladı. Albümün hit parçası “İstanbul” için çekilen videoklip birçok yerel ve ulusal TV kanalında yayınlandı. Albüm sonrası Türk ve Yabancı başından olumlu eleştiriler alan “Nefret”, H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa Müzik Festivali gibi büyük organizasyonlarda sahne aldi. “Meclis-i Ala İstanbul” albümleri Hammer Müzik’in distribütörleri tarafından Türkiye ile aynı anda Avrupa’da da piyasaya sürüldü. Özellikle Türkçe Rap’in büyük ilgi gördügü Almanya’da Türkiye’den çıkan bir grup için yüksek bir satış rakamına ulaştı.

İkinci albümleri “Anahtar” için İstanbul’da Digitalmix stüdyosunda kayıda giren “Nefret”, çalışmalarını 2001 yılının Temmuz aynda tamamladı. Cartel grubundan Erci E, Wu Tang Clan için yaptigi featuring ile büyük isim yapan Bektas, Megalomaniax grubundan Kader K, ve “Gerçek Kal” albümüyle adından söz ettiren Fresh B’nin de konuk olduğu albümde scratch’ler Almanya’nın ünlü DJ’leri DJ Rocky ve DJ Ness tarafından atıldı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve Dr. Fuchs’un ani şekilde askere gitmesi sonucu istenilen promosyonun yapılamamasına rağmen “Anahtar” çok yüksek bir satış rakamına ulaştı ve Nefret’in Türkiye’nin en çok satan ve Dünya’da en çok tanınan Türkçe Rap grubu olmasını sağladı!

Dr. Fuchs’un askere gitmesinin üzerine, Ceza uzun süredir üzerinde çalıştığı, solo albüm projesine hız verdi. Prodüktör olarak Silahsız Kuvvet’ten Dj Mic Check’i seçen Ceza; ilk solo albümü “Med-Cezir”in kayıtlarını Kuvvet Mira ve Digitalmix stüdyolarında gerçekleştirdi.

Solo albüm çalışmaları devam ederken Türkiye’de pek çok konser veren Ceza, 2002’nin Mart ayında ilk yurtdışı konserini de İsveç’te gerçekleştirdi. İsveç’te yaşayan Türklerin yanısıra İsveç’li müzikseverlerinde yoğun ilgi gösterdiği konser çok başarılı geçti. Ceza, İsveç seyahatinde ayrıca İsveç’in en önemli hiphop gruplarından Fjarde Varlden ile birlikte bir parça kaydetti. Bu parça Fjarde Varlden’in “Tamam” adlı single’ında yeraldı ve İsveç’te CD ve LP olarak piyasaya çıktı.

Haziran 2002’de “Med Cezir” piyasaya çıktı. Albüme adını veren “Med Cezir” parçasına daha önce Levent Yüksel, Mirkelam gibi sanatçılara çektiği videokliplerle ünlenen yönetmen Murad Küçük tarafından profesyonel bir video klip çekildi. Klip müzik kanallarında dönerken, Ceza ayrıca ulusal kanallarda haber bültenlerine ve çesitli TV programlarına konuk oldu. Tüm günlük gazeteler (Hürriyet, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Vatan vs.), aylık dergiler (Blue Jean, Cosmo Girl, Aktüel, İstanbul Life vs.) özel röportajlarla yer verdiler.

Albüm sonrasinda Türkiye’nin dört bir yanında konserler veren ve H2000, RockIstanbul gibi önemli organizasyonlarda yer alan Ceza ayrıca yurtdışında Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Belçika gibi ülkelerde sahne aldı.

Ceza, Mart ayında Mitsubishi Lancer için bir radyo reklamını seslendirerek tekrar gündeme geldi. Reklamın çektiği büyük ilgi üzerine devam bölümleri de kaydedildi. İkinci albümünü hazırlayan Ceza, bu arada Candan Erçetin, Mercan Dede ve Burcu Günes’in albümleri içinde düetler kaydetti ve bu düetlerle de ses getirdi.

2004 yılının sonlarına yaklaşırken Ceza, Rapstar albümünü piyasaya sürdü, albümde 22 track bulunuyordur, albüm genelde başarılı bir perspektif çiziyor, farklı beat´ler üzerinde de rap yapılabileceğini kanıtlamaya çalışıyor adeta, şarkı sözleri çok ince elenmiş sık dokunmuş, bazen bir sözlüğe ihtiyaç duyduğumuz anlar oluyor ama yine de mesajlar doğru kanallara ulaştırılmış gözüküyor, rap camiasına atıflarda bulunulmuş,dokundurmalar yer yer göze batıyor, ama bir "diss" mantığıyla değil, daha çok yeri gelince söylenmiş dokundurmalar, sonuç olarak Ceza´dan beklenebilecek kalitede bir çalışmanın ürünü. Albümde Sahtiyan, Fuchs, Fuat, Ayben, Mic check, bu projede sanatçıya eşlik eden isimlerdir.
» Ceza  Şarkıları » Ceza  Albümleri
» Ceza  Videoları  
 
yerlisarki.com   |   yerlisarki.net   |   yerlisarki.org   |   repliktv.com   |   bursadabuay.com  |   100yuz.com
Internet Danismanlik: Aykut ATES Creative Studio