Sık Kullanılanlara Ekle  |  Açılış Sayfası Yap 
 
SANATÇILAR VİDEOLAR ŞARKILAR ŞARKI SÖZLERİ RESİMLER RADIO HABERLER GENÇ YETENEKLER  Sorun Bildir Arama
İzel  
Şarkılar ( 105 )
Albümler ( 11 )
Akorlar ( )
Videolar ( )
Fotolar (0)
Biyografi
 
Akor ()
Video ()
Foto (0)
Biyografi
Kategoriye göre
Pop
Hiphop
Sanat
Halk
Arabesk
Nostaljik
Tüm Kategoriler
Popüler
Demet Akalin
Tarkan
Kenan Dogulu
Hande Yener
Serdar Ortaç
Sebnem Ferah
Mustafa Sandal
Duman
Murat Boz
Tüm Sanatçilar
Doğum tarihi: 29. 4. 1969 
Burcu: Boğa
Web: www.izelnet.net
Kategori:
 
Aynı kategorideki diğer sanatçılar:
 

 

İzel  Biyografisi
İzel, 1969 yılında Yalova’da doğdu. İ.T.Ü. Devlet Müzik Konservatuarı’ndan mezun oldu, kemençe dalında eğitim aldı. Okul ve cemiyet korolarında yer aldı. Ülkemizi 1991 senesinde, İtalya’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etti. Aynı yıl Ercan Saatçi ve Çelik’le kurduğu İzel-Çelik-Ercan adlı toplulukla “Özledim” isimli albümü çıkararak müzik dünyasına profesyonel olarak ilk adımını attı. Daha sonra grup, ikili olarak İzel&Ercan adıyla çıkardıkları “İşte Yeniden”le yoluna devam etti. İzel, 1993 senesinde Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda da birincilik ödülünün sahibi oldu.

Müzik yaşamına solo çalışmalarla devam etme kararı alan İzel, 1995 yılında ilk albümünü çıkardı. “Adak” adını taşıyan albüm, kendisine ‘Yılın Bayan Sanatçısı’ ünvanını getirdi. Prodüksüyonu Aykut Gürel ile Ercan Saatçi işbirliğiyle ortaya çıkan albüm, İzel’in solo kariyerine sağlam bir giriş yapmasını sağladı.

Albümün açılış parçası “Hasretim” dönemin en çok dinlenen hitleri arasında yer aldı. Albümün perde arkasında ise Bendeniz, Eda&Metin Özülkü, Kenan Doğulu, Seden Gürel ve Yıldız Tilbe gibi kendini kanıtlamış isimler yer aldı. “Ah Yandım” ve “Yakışıklım” dönemin diğer hitleriydi. Bu albümle beraber Türkiye çapında solo konserler vermeye başladı İzel.

İki yıllık sessizliğin ardından, 1997 yılında Mustafa Sandal’ın müzik direktörlüğünü yaptığı “Emanet” isimli albümüyle ikinci baharını yaşadı. Çalışmayla aynı ismi taşıyan parça, hem ilginç görütülerle bezeli klibi hem de melankolik yapısıyla müzikseverlerin gözdesi oldu. Üç albümü içinde slow parçaların ağırlığıyla dikkati çeken “Emanet”, söz ve müziği Çelik’e ait “Kızımız Olacaktı” ve “Eyvallah”la büyük beğeni kazandı.

Sırada "Bir Küçük Aşk" vardı. 1999 yılında çıkan bu albümde Altan Çetin ve Ozan Çolakoğlu ile çalıştı. Aynı albümdeki "Yok Yere" adlı parçayla uzun süre konuşuldu. "Bir Küçük Aşk" 2000 yılında remixlenip İzel´in diğer hit şarkıları da eklenek yeniden yayınlandı.

İzel, o yıl yine "En iyi kadın şarkıcı" ödülünün sahibi oldu. Türkiye´nin en iyi kadın yorumculardan biri olarak kabul edilen İzel´in, "Bebek" adlı albümü, 15 Haziran 2001´de çıktı hayranlarının karşısına. 10 parçadan oluşan İzel´in bu albümündeki tüm şarkılarda Altan Çetin imzası yer aldı.

Sanatçı, "Bebek" adlı albümünden iki yıl sonra da, 2003 yılının yaz aylarında "ŞAK" adlı albümünü piyasaya sürdü. 2005 yılı ilkbahar aylarında ise 14 parçadan oluşan "Bir dilek tut benim için" ile müzikmarketlerde yerini aldı.
» İzel  Şarkıları » İzel  Albümleri
» İzel  Videoları  
 
yerlisarki.com   |   yerlisarki.net   |   yerlisarki.org   |   repliktv.com   |   bursadabuay.com  |   100yuz.com
Internet Danismanlik: Aykut ATES Creative Studio